İkinci El Palet İzmir

İkinci El Palet Satışı

Ulusal ve uluslararası lojistik faaliyetlerinde ahşap paletler istifleme, taşıma, depolama ve boşaltma uygulamalarının bel kemiğini oluşturur. Ürünlerin fiziksel hasar almadan bir noktadan bir noktaya ulaştırılması için gereken yatay düzlem araçları olan ahşap paletler kendi başlarına nakliyatı gerçekleştiren malzemeler olmamakla beraber taşımacılığın en temel aparatlarından birini ifade ederler. İthalat ve ihracat yapan firmaların başlıca giderlerinden birini nakliyat işlemleri oluşturur. Ahşap paletler işletmelerin alandan, zamandan ve paradan tasarruf edebilecekleri kullanışlı ve pratik materyaller olarak kabul edilmektedir.

Dış ticaretle uğraşan işletmelerde müşteri memnuniyetinin sağlanması ve karlılığın artırılması için transfer edilen ürünlerde fiziksel dezenformasyon tolere edilemez. Globalleşen bir dünyada arz ve talep dengesinin her geçen gün derinleştiği bir ticari ağ, nakliyat işlemlerinin de önemini ortaya çıkarmıştır. Ahşap paletler taşınacak ürünlerin türüne ve hacmine göre özelleştirilebilen kullanışlı nakliye araçları olmakla beraber geri dönüştürülebilir ve onarılabilir yapıda çevre dostu ürünlerdir.

EURO Palet – Turpal Palet – CP Palet

Sürekli bir ihtiyaç olarak kabul edilen ahşap paletlerde hem işletme maliyetlerini hem de gereksiz iş yükünü ortadan kaldıracak çözümlerden biri olarak ahşap palet standardizasyonu uygulaması hayata geçirilmiştir. “EURO Palet”, Turpal Palet” ve “CP Palet” başta olmak üzere ölçü, yapım malzemesi ve ağırlıkta olan ahşap palet çeşitleri nakliyat sonrası ekspertiz raporlarıyla zapt altına alınmaktadır. Böylece her transfer işleminden sonra yeni bir palet edinmek yerine küçük bakım ve onarım müdahaleleriyle maliyet ve zaman tasarrufu sağlanır.

Ülkemiz 4 tarafı denizlerle çevrili olmakla beraber uluslararası taşımacılıkta önemli bir konuma sahiptir. Lojistik ve depolama faaliyetlerinde kullanılmak üzere tercih edilen palet çeşitleri EURO palet, Turpal palet ve CP palettir. Türkiye Standart Palet Derneği tarafından belirlenen standart ölçüler, özellikle Avrupa ve Çin ile yapılan ticari uygulamalarda yer almaktadır. Kurutulmuş çam ve kavak ağaçlarından yapılan paletler yüksek kaliteli ve dayanıklıdır. Uzun vadeli transfer işlemlerinden lojistiğin diğer tüm aşamalarında kolaylıkla kullanılabilirler.

izmir ikinci el palet satışı euro cp turpal palet izmir

İkinci El Palet Kullanım Alanları

İkinci el ahşap paletlerin kullanım alanları hem ulusal hem de uluslararası alanlarda geçerliliğini korurken ana faaliyet merkezleri;

  • Depodan depoya
  • Depodan marineye
  • Marineden marineye
  • Marineden depoya

olarak kabul edilebilir. Özellikle okyanus ötesi teslimatlarda milyarlarca dolarlık ticaret ağı kapsamında değerlendirilebilecek ahşap paletler, uluslararası standartlar ve ölçüler göz önünde bulundurularak imal edilmektedir.

Hafif Esnek ve Düşük Maliyetli

Paletler yalnızca ulusal düzeyde değil uluslararası taşımacılık sektöründe de oldukça önemli bir yere sahiptir. Taşınan ürünlerin kapladığı alana ve ağırlıklarına göre plastik ve metal alaşımlar ile desteklenebilen ahşap paletler, ekonomik ömrü uzun olan bir nakliye aracıdır.

Saha ekipleri tarafından istiflenen ve ulaşım aracına yüklenen ahşap paletler ilk kullanımdan sonra atıl duruma gelmezler. Ölçü ve yapım malzemesine göre değişkenlik göstermekle beraber 500 kilogram ile 1500 kilograma kadar ağırlığı kaldırabilen ahşap paletler ekonomik ömrünü tamamladığı takdirde kağıt hamuruna ya da doğrudan kağıda dönüştürülebilir.

Ahşap paletler güçlü ve dirençli nakliye aparatlarıdır. Geleneksel taşımacılık uygulamalarında sürtünme kuvvetinden doğan kırılma ve yıpranmalar günümüzde yerini forklift ve transpalet araçlarıyla neredeyse tamamen engellenmiştir.

Çalışma prensibi itibariyle “içine konan ürünlerin dışsal hasarlardan ve darbelerden korunması” olarak açıklanabilecek ahşap paletler diğer ambalajlama ürünlerine kıyasla daha az maliyetlidir. Hafif ve esnek bir yapıda olan ahşap paletleri özellikle konteyner yükleme uygulamalarında oldukça pratik ve kullanışlı bir üründür.

Gerekli bakım ve onarımları gerçekleştirilen ahşap paletlerin ekonomik ömrü uzatılabilmektedir. Kısa süreli işlerde toptan ahşap palet alma yerine ikinci el palet tercihi ciddi bir tasarruf anlamına gelecektir.