euro palet izmir standart euro palet fiyatları ölçüleri toptan ahşap palet

Ahşap

EURO Palet

Euro Palet, malzeme veya ürün taşıma ve sevkiyatında kullanılmaktadır. İzpa palet olarak belirli ölçülerde ahşaptan ürettiğimiz euro paletler kısaca bir taban destek ürünüdür. Euro paletler ısıl işlem yapılmış ahşap ürünlerdir.

Standart olarak kullanılan ve hazır halde sürekli bulunan palet çeşitleri dışında Euro paletlerin boyutlarını taşınacak olan ürünün cinsi, ölçüsü ve ağırlığına göre özel üretimi sağlanır. Genelde bu paletlerin adına euro palet diye adlandırılır. İhracat özellikli sevkiyat biçimi için euro palet kullanılır.

EPAL – EURO Palet Standardizasyonu

Lojistikte taşıma, depolama, istifleme ve yer değiştirme işlemlerinde kullanılan ahşap paletler, özellikle dış ticaret yapan işletmeler için oldukça önemli olan bir transfer aracıdır. Paletler başlı başına taşıma yapan malzemeler olmamakla birlikte, büyük hacimli eşyaların naklinde önemli bir yer tutmaktadır. Avrupa Palet Birliği (EPAL) ve Avrupa Kimya ve Plastik Endüstrisi tarafından geliştirilen EURO Palet standardizasyonu, 1000 kilogramdan 1500 kilograma kadar yük taşıma direncine sahiptir.

Ahşap paletler kendi içinde çeşitlere ayrılmakla beraber standart palet özellikleri birkaç ana ihtiyaca hizmet etmelidir. Ahşap paletler konteynerler ve ağır vasıtaların kasalarında taşınır. Kısa süreli kara yolculuklarında yalnızca ürünlerin zarar görmemesi ve düzgün indirme yapılması yeterliyken özellikle deniz yolculuğunda kullanılacak uzun mesafe ahşap paletler, belirli işlemlerden geçirilmelidir. Aksi halde ahşaplarda meydana gelebilecek mantar, küf ve bakteri üremesi, yol boyunca ahşapların kabararak esnemesine ve kırılmasına yol açar. Palet yapımında kullanılacak olan ahşapların 30-35 derecede fırınlanması ve fumigasyon işleminden geçirilmesi, uzun vadeli bir palet kullanımı sağlar.

Transfer ve Depolamada Euro Palet

Ulusal, uluslararası ve kıtalar arası ticaretin bel kemiği olan paletler düzenli kullanılan bir taşıma aracı olduğu için Avrupa Palet Birliği ve Avrupa Kimya ve Plastik Endüstrisi tarafından standardizasyona tabi tutulmuştur. Tüm dünyada geçerli olacak tek bir palet tipi çeşitli sektör ve ürünlere göre uyum sağlayamayacağı için, işletmelere özel palet imalatı da mümkündür. Palet tipleri gereksiz insan gücü ve kaynak tüketimine karşı geliştirilen akılcı bir çözümdür. İşletmelerin ürün, malzeme ve hammadde ağırlıklarına göre oluşturulan direnç noktaları, kusursuz bir transferin gerçekleştirilmesini sağlar.

Kullanım alanı ağırlıklı olarak Avrupa pazarı olan EURO paletin içerdiği %45’lik güçlendirilmiş ahşap, ısıl işleme ve fumigasyona tabi tutulmaktadır. Yüzeyle temas eden ahşap parçaları özellikle nem ve bakteri üremesine maruz kalarak kullanılamaz hale gelmekte; istiflenen ürünlerin fiziksel olarak zarar görmesine neden olmaktadır. Avrupa standartlarına uygun olan EURO palet pah ve fumigasyon uygulamasından sonra “EUR” etiketiyle damgalanarak, transfere hazır hale getirilir. Dayanıklı bir malzeme olan EURO paletler kırılma, çatlama ve bölünme durumlarına karşın onarılabilir.

Ahşap paletlerin uluslararası ticaretteki kullanım alanı ve değeri yüksektir. Nitekim, günümüzde yalnızca ticari taşımacılık alanında değil, DIY ev eşyalarında da palet kullanımı önemli ölçüde artış göstermiştir. Standart paletlerin bir araya getirilerek koltuk, kitaplık ya da raflı masa yapılması, estetik ve kullanışlı bir çözüm sunuyor. Bunun yanı sıra paletler uygun koşullarda kullanıldığı vakit yıllarca direnç kaybına uğramaz. Sıfır palet tercihinde dahi yıllarca kullanılabilecek dayanıklılıkta olan paletler “çıkma” olarak tabir edilen ikinci el paletlerle karışık biçimde de satın alınabilir.

Geri Dönüşümlü Paletler

Uluslararası ticaret gerçekleştiren işletmeler yüklü miktarda palet kullanarak ürün, malzeme ve eşyalarını teslimat sırasında güvence altına almaktadır. Büyük ölçekli işletmelerde sıfırdan palet almak pahalı ve çevreye zararlı bir yöntem olacağından kendi içinde palet tamir birimleri oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, Avrupa standartlarına uygun olacak biçimde palet ölçüleri ve malzemeleri temin edilerek geri dönüştürülebilen paletler, tekrar kullanılabilir hale getirilebilmektedir.

Paletler, nakliyat işlemlerinde hem iş yükünü hem de gereksiz masraflarında tasarruf sağladığı gibi teslimat sonrası boşaltma ve yükleme aşamalarında da oldukça kullanışlıdır. Büyük ölçekli siparişler ya da hacimce büyük malzemeler gibi insan gücünün yetersiz kalacağı durumlarda forklift ve transpalet gibi araçların kullanılması, paletlerde yer alan ve standardize edilen palet ızgaraları ile mümkündür. Bu ızgaralar palet türlerine göre değişkenlik göstermekle beraber genel olarak iki girişli ve dört girişli olmak üzere 2 ayrı tiptedir. İki girişli paletlerde transpalet çatalı ayaklı paletin yalnızca iki yönünden müdahale edebilir. Dört girişli paletlerde ise paletin dört ayrı bölgesinden de müdahale mümkündür.

Gıda ve Giyim Sektöründe Palet Kullanımı

Büyük ölçekli süpermarketlerde ya da insan sirkülasyonunun yüksek olduğu gıda ve giyim dükkanlarında stoklar günlük olarak yenilenir. Mağazanın deposuna taşınmak üzere yola çıkan malzemelerde kırılma, dökülme, çatlama ya da sızdırma riski palet kullanımı ile minimize edilir. Forklift ya da transpalet ile taşınmadan önce paletlerin yüksek sürtünme gücüne uygun olması, teslimatın ve depolamanın da kısa sürede sağlanmasına hizmet eder. Palet istifleme, paketleme ve boşaltma işlemlerinde doğan gereksiz iş yükü ve maliyetler, geleneksel taşımacılık ile kıyaslandığında oldukça ekonomiktir.

EURO paletler tüm nakil ve depolama uygulamalarında kullanılabilecek dayanıklı ve ekonomik bir ürün taşıma aparatıdır. Forklift ve transpaletler aracılığıyla yükleme, kaldırma ve istifleme gerçekleştirilmesine imkan sağlayan paletler, üzerine konan ürünlerin kırılmadan, dökülmeden ve dağılmadan bir noktadan bir noktaya aktarılmasına hizmet eder. Palet elemanlarının birleştirme aşamasına geçmeden pahlanarak bakteri, küf ve mantarlara karşı güçlendirilmesi, yüzey ile teması kesilen ahşapların daha uzun süreli kullanılmasını sağlar.

İşletmelerin sattıkları ürünlere veya çeşitli sektörlere özel tipte tasarlanabilen paletler ağırlıklı olarak ahşaptan yapılır. Çelik ve plastik alaşım ile daha da güçlendirilebilen palet türleri, ağır sanayi malzemeleri ve ekipmanlarının taşınmasında tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra uluslararası ticaret kuruluşlarının işletme, nakliyat ve depolama maliyetlerini minimize etmek amacıyla geliştirdikleri standartlar mevcuttur. Bu standartlar palet ızgara aralıklarının ölçüsü, yapımda kullanılan ağaç türlerini ve parçalar arası boşlukları kapsamaktadır. Bunun yanı sıra konteyner ve tır taşımacılığında alan ölçümü ve fire oranları baz alınarak boyutlarda belirli toleranslar gösterilebilir.

Ahşap Palet Standardizasyonu ve Paletlerin Kullanımı

Kapılardan ve yapılardan kolaylıkla geçemeyecek olan malzeme, ürün ve eşyaların ciddi bir iş yükü kaybı ve maliyet yarattığı bir gerçektir. Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması adına geliştirilen palet standardizasyonu, ahşap üstünde dağlama yöntemiyle sınıflandırılır. Kuzey Amerika’da yoğun olarak kullanılan “GMA” ya da Avrupa içi ticarette tercih edilen “EUR” bu standart palet tiplerinden bazılarıdır. Ahşap tipi, ölçüsü, kenar ve yüzey boşlukları, çivi türleri ve ölçüleri başta olmak üzere tüm bir yapım süreci geçerliliği olan bir palet üretimini ifade etmektedir.

Günümüzde uluslararası ticarette kullanılan paletlerin %35’ini “GMA” olarak adlandırılan 80 x 120 ahşap paletler oluşturur. Ahşap palet kullanımının tercih edilmesinde şüphesiz düşük maliyetli üretim ve geri dönüştürülebilirlik etkili. Plastik ahşapların çevre dostu bir çözüm olmaması ve metal paletlerdeki yüksek üretim masrafları, onarılabilir ve dönüştürülebilir ahşap paletlere olan ilgiyi artırmıştır. Birkaç nakliyat ile ekonomik ömrü sona ermeyen ahşap paletlerin onarılabilir olması, üretim için gereken ağaç sarfiyatını da engellediği bilinmektedir.

İzpa Palet, 2002 yılından bugüne Dünya standartların ve işletmelerin özel ihtiyaçlarına yönelik ahşap palet, CP Palet, EURO palet ve ahşap ihracat kasası imalatı, satışı ve tamiri alanlarında hizmet vermektedir. Ürün, hizmet ve çözümlerimizde sektörel deneyimimizi müşterilerimizle paylaşmaktan mutluluk duyuyor; %100 memnuniyet anlayışıyla çalışıyoruz.