Palet Tamiratı

Palet Tamiratı

Ulusal ve uluslararası taşımacılıkta ürünlerin taşıma, depolama, boşaltma ve zarar görmesini engelleme amacıyla kullanılan paletler, yatay düzlem aracıdırlar. Özellikle endüstriyel malzeme ve ürün ticareti yapan orta ve büyük ölçekli firmalarda materyallerin zarar görmemesi için nakliye elemanları hayati önem taşımaktadır. Farklı ebatta ve hacimdeki ürünlere özel geliştirilen palet çeşitleri olmakla beraber “EURO Palet”, “Turpal Palet” ve “CP Palet” olarak standardize edilmiş türleri de vardır.

Avrupa Palet Birliği (EUR EPAL) tarafından önerilen ve ağırlıklı olarak Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından kullanılan palet çeşidi olan EURO Palet, forklift ve transpaletlere özel olarak en yaygın kullanılan palet çeşididir. Standart ebatları 80x120cm olan; 80 ayrı tahta parçadan oluşan ve yaklaşık 35 kilogram ağırlığında olan EURO Paletler ekonomik ömrü ve kullanım değeri itibariyle oldukça kullanışlıdır.

Ahşap Euro Palet

EURO Paletler yalnızca yerel değil uluslararası ticarette de sıklıkla kullanılan palet çeşitlerindendir. Transfer edilen ürünlerin türüne ve hacmine göre değişiklik göstermekle beraber 1000 kilogram ile 1500 kilogram arasında yükü kaldırabilen EURO paletler, ithalat ve ihracat işlemlerinde pratik bir kullanım sağlamaktadır. Henüz imalat aşamasında ızgaralı olarak üretilen EURO paletler forklift ve transpaletlerin yanı sıra kapı ve depo ölçüleri de referans alınarak tasarlanmaktadır.

Ahşap paletler kendi başlarına taşıma gerçekleştiren nakliye ürünleri değildirler. Taşınan ürünün türüne ve önemine göre plastik veya metal alaşımlar ile güçlendirilebilen paletler yatay düzlem aracıdırlar. İthalat ve ihracat işlemleri başta olmak üzere yerel ölçekte de kullanılabilen ahşap paletler lojistiğin her aşamasında pratik bir nakliye elemanı olarak kabul edilir. Ahşap nakliye paletleri yüksek sıcaklıklara, neme, rutubete, mantara, küfe ve bakterilere karşı pahlanarak korozyon riskine karşı güçlendirilir.

palet tamiratı izmir ahşap palet

Geri Dönüşümlü Paletler

Günümüzde her ne kadar uluslararası ticaret hacmi olağan hızıyla artsa da tüm dünyada geçerli olacak bir palet ölçü standardından söz edilemez. Bunun nedeni, ülkeler arasındaki ticarette transfer edilen ürünlerin milyonlarca çeşitte olmasıyla açıklanabilir. Ahşap paletlerin lojistikte kullanılma sebepleri arasında en temel açıklama “sürdürülebilir” ve “yenilenebilir” nakliyenin işletme maliyetlerini doğrudan etkilemesi olarak kabul edilebilir. Forklift ve transpaletler aracılığıyla taşınan yüzlerce kiloluk malzemeler gereksiz iş gücünün ve maliyetin de önüne geçer.

Her nakliye elemanında olduğu gibi ahşap paletlerde de sürekli veya yanlış kullanım sebebiyle kırılma, yıpranma ya da parçalanma meydana gelir. %100’e yakın geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan ahşap paletlerde öncelik, kullanılamaz hale gelen paletin onarılarak geri kazandırılmasıdır. İşletmelerin nakliye maliyetlerinde ciddi bir tasarruf sağlamalarına hizmet eden ahşap palet tamiratı, profesyonel bir hizmet türü olarak kabul görmektedir.

Ulusal, uluslararası ve kıtalar arası lojistikte oldukça önemli bir paya sahip olan ahşap paletler, iki veya dört girişli olmak üzere forklift ve transpaletlere özel üretilmektedir. Nemin veya sıcaklık değerlerinin ani değişikliğe uğradığı mekanlarda kısa sürede böcek, bakteri ve küf sorunu meydana gelen paletler dayanıklı ve onarılabilir yapıda imal edilmektedir. 1000 ile 1500 kilogram arasında yük hacmine sahip paletlerde ideal nem oranı %22 olmakla beraber Güneş ışını ve rüzgar da paletin kullanım ömrünü kısaltan etkenler arasındadır.

Uluslararası CP Palet Ölçüleri

Avrupa Kimya ve Plastik Endüstrisi tarafından standardize edilen CP Palet, dokuz ayrı boyutta ve hacimde özelliğe sahip olan palet çeşitlerinden biridir. Ormanlık alanların muhafaza edilmesi adına yenilenebilir ve onarılabilir yapıda olan CP paletler, EURO palete alternatif olarak üretilmektedir. CP palet ölçüleri;

  • CP1 Palet: 100x120cm
  • CP2 Palet: 80x120cm
  • CP3 Palet: 114x114cm
  • CP4 Palet: 130x110cm
  • CP5 Palet: 76x114cm
  • CP6 Palet: 120x100cm
  • CP7 Palet: 130x110cm
  • CP8 Palet: 114x144cm
  • CP9 Palet: 114x114cm

Ahşap Palet İlaçlama

Zararlı böceklere ve neme karşı paletin ekonomik ömrünü koruma uygulamaları “ISPM 15” olarak tabir edilen bir tür ilaçlama sistemiyle ifade edilir.

Ahşap paletlerin özellikle bağlantı aparatlarında meydana gelen gevşemeler ve kırılmalar ciddi problemlere yol açabilir. Tahtakurusu ve diğer ahşap böcekleri paleti içten içe çürüterek kullanılmaz hale getirebilir.

Bu tür durumlarda bölgesel bir çürüme ve yıpranma gerçekleştiyse ilgili parçanın yenisiyle değiştirilmesi sorunu tamamen çözebilir.

Bunun yanı sıra, tamamen kullanılmaz hale gelen ahşap paletlerde bakım, onarım ve tamir işlemleri sıfır ahşap palet maliyetini de aşabilir.

Ahşap Palet İlaçlama

İzpa Palet, 2002 yılından bugüne Dünya standartlarına ve işletmelerin özel ihtiyaçlarına yönelik ahşap palet, CP Palet, EURO palet ve ahşap ihracat kasası imalatı, satışı ve onarımı alanlarında hizmet vermektedir. Ürün, hizmet ve çözümlerimizde sektörel deneyimimizi müşterilerimizle paylaşmaktan mutluluk duyuyor; %100 memnuniyet anlayışıyla çalışıyoruz. ISPM 15 standartlarında ahşap kasa sandık, ihracat kasası ve diğer kasa çeşitleri için bizimle iletişime geçebilir; ihtiyaçlarınız doğrultusunda sipariş oluşturabilirsiniz.

Palet tamirat; profesyonel ekip ve ekipmanlarımız ile kırılan, çatlayan, esneyen ve bölünen ahşap paletlerini onarıyor; tekrar kullanım için hazır hale getiriyoruz!